Datum: 10.2.2023
Střevní mikrobiom hraje zásadní roli v toleranci imunitního systému vůči potenciálním antigenům, jako je mléko nebo arašídy. Dřívější výzkum ukázal, že bakterie z mikrobiomu mohou chránit před potravinovými alergiemi tím, že zabraňují vstupu antigenů do krevního oběhu.
Výzkumný tým americké University of Chicago vytvořil polymerové útvary, které obsahují klíčový metabolit zmíněných bakterií a mohou ho dopravit přímo do střev. Tam tato látka přispívá k bezproblémovému fungování mikrobiomu.
Jde o micely, které mohou být upraveny tak, aby dopravily do tlustého i tenkého střeva potřebné látky. Může to být například butyrát, tedy látka, o níž je známo, že potlačuje potravinové alergie.
Po podání těchto micel laboratorním myším došlo ke zvýšení zastoupení klostridií, které jsou schopné produkovat butyrát, ve střevech myší. Následně pak tato léčba chránila myši před anafylaktickou reakcí na arašídy a snižovala závažnost symptomů myší, které představovaly model ulcerózní kolitidy.
Jak prohlásila vedoucí týmu imunoložka Cathryn Nagler, s kolegy je potěšilo, že jejich postup s micelami vedl jak ke zvýšení množství butyrátu ve střevech, tak i k podpoře populací bakterií, které butyrát produkují.
Podle Naglerové by se jejich metoda mohla uplatnit nejen v léčbě alergií, ale také celé řady chronických onemocnění, které se v posledních desetiletích objevují u velkých počtů pacientů.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Pixabay/CC0 Public Domain.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2023 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. NabĂdky zajĂmavĂ© práce z celĂ© ÄŚR
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. NabĂdky zajĂmavĂ© práce z celĂ© ÄŚR
Do molekulárnĂch laboratořà mĂřà nová metoda RNA origami
Genetici pĹ™imÄ›li stromy kvĂ©st za pár mÄ›sĂcĹŻ namĂsto nÄ›kolika let