Datum: 21.8.2024
Už skoro století vedeme válku s bakteriálními rezistencemi. Prohráváme ji, protože je jako bojovat proti proudu řeky. Odborníci Michigan State University nabízejí novou a velmi zajímavou strategii – vypustit na čističky odpadních vod DNA scavengery.
Syed Hashsham a James Tiedje nalezli enzym, vysoce aktivní nukleázu, který rozštípe řetězce DNA v odpadní vodě, které mohou nést geny pro rezistence, a to dřív, než se k nim dostanou další bakterie a začlení je do svého genomu. Na základě toho geneticky vylepšili bakterii Shewanella oneidensis, ze které udělali buněčný DNA scavenger, vyzbrojený zmíněným enzymem.
Podle Hashshama jde o velmi účinný nástroj, který je šetrný vůči životnímu prostředí a umožňuje zasáhnout proti šíření rezistencí vůči antibiotikům v odpadní vodě. Tím prodlužuje účinnost antibiotikům.
Badatelé hodlají pokračovat v testování enzymu a dále zkoumat jeho využití jako prostředku pro biologickou dezinfekci vody. Ještě sice zbývá spousta práce na optimalizaci nové metody, ale to je u zcela nových postupů běžné.
Rezistence vůči antibiotikům sužuje používání antibiotik od samotného počátku. Vlastně to není nic divného, antibiotika jsou odvozené od přírodních látek, které bakterie znají dlouhé miliony let. Současně neustále běží evoluce bakterií, které se neustále adaptují na aktuální situaci a jsou schopné si rychle obstarat vhodnou rezistenci.
Výsledkem toho je, že nové antibiotikum funguje asi tak 5 až 8 let, než se mezi bakteriemi rozšíří účinná rezistence a schopnost léčit infekce daným antibiotikem dramaticky poklesne. Nová metoda DNA scavengerů by tento interval mohla prodloužit.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Li et al. (2024), Nature Waters.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Enzyme biotechnology - enzymes, biotech
Věda - Informace z vědy, výzkumu českých biotechnologií
Nanočástice pomáhají při regeneraci vyčerpaných buněčných zabijáků
Levné nanočástice z rýžových otrub bojují s nádory